Jarka Olžbutová 

Astrologie s duší 

Saturn se po třiceti letech vrátil domů

Všude dobře, doma nejlíp. Platí to i pro tohle nebeské těleso s ledovým prstencem? V horoskopech vnímáme Saturn jako hodně tvrdou, chladnou a nekompromisní planetu, která nám jen tak něco neodpustí a nic nedá zadarmo. Ve svém domovském znamení ale i tahle planeta roztaje, když víme jak na to. 

Saturn se nachází v Kozorohu

od 20.12.2017 do 22.3.2020

a pak znovu díky retrográdnímu pohybu

od 2.7.2020 do 17.12.2020

Než obejde planeta Saturn celý horoskop, trvá to 28 až 30 let. Je to velmi dlouhá doba z hlediska jednoho lidského života, abychom dokázali zachytit každý okamžik jeho pohybu. Ale buďte si jisti, že vždy, když se objeví nějaké problémy ve vašem životě, má v tom prsty nějaký aspekt k téhle, v horoskopech obávané planetě.  Jeho síla je v neústupnosti a tvrdosti.

Je považován za učitele, který nás nutí, abychom se v životě zodpovědně posouvali vpřed a zráli. Je to průvodce na naší cestě, který neváhá vzít třeba i rákosku, když neposlechneme jeho výzvy a bouříme se. Vyžaduje poslušnost, řád a zodpovědnost.

Znamení Kozoroh vyzařuje podobné energie, proto byl Saturn přiřazen do tohoto znamení, a říkáme mu domovské. Tady se energie vzájemně podporují a tak může velmi dobře nabrat veškerou svoji sílu, kterou v sobě nese.

Pro někoho tohle období může být velmi příjemné a pozitivní, jiný se bouří a cítí napětí. Ale pouze v tom případě, když vezmeme zodpovědně svůj život do svých rukou, můžeme vytěžit maximum z téhle síly, která nás teď všechny ovlivňuje.

Téhle planetě se také říká „pán karmy“. Jeho energie zraje v čase. To, co jsme zaseli budeme sklízet až přijde ten správný čas. Třeba hned, klidně až ve vzdálené budoucnosti, nebo až v dalších životech. Příběh je zapomenut, energie zůstávají.  Jeden ze zákonů vesmíru je rovnováha. Dluh musí být vyrovnán.

Saturn nás při své pouti zvěrokruhem vždy v každém znamení tak trochu přitlačí ke zdi a nepustí, dokud si ve svém životě, v souvislosti se znamením kde se nachází, neuděláme pořádek. Je to stejné, jako když děláme generální úklid doma. Nejdřív vyhodíme všechno na povrch a pak teprve třídíme, znovu srovnáváme, případně vyhazujeme.

I Saturn žádá úklid všeho, co už nepotřebujeme. Dívá se ale na to, co jsme si za svůj život naskladnili do hlavy. Jsou to tzv. programy z dětství, které jsme si vzali za své, na kterých lpíme a podle nichž se chováme a reagujeme.

Saturn je považován za našeho vnitřního učitele a souvisí krom jiného také s výchovou, která nám byla předávána dospělými. Dětství zde hraje zásadní roli. Vnímali jsme okolí pocitově a tak se události otiskly do nitra a zavřely.

Většina lidí, co chodí po planetě Zemi, slízla prát bolestných ran od života, které se hluboko zapsaly do podvědomí. Díky tomu jsme si vytvořili spousty šablon, přes které vidíme svět. Máme spousty představ, co musíme a co je jediné správné.

I když už jsme dávno dospělí, rodičů výstražný prst vnímáme dál. Přestože se v tom necítíme dobře, cosi nás nutí k potlačení naší přirozenosti a poslouchat takto nastavená pravidla. Vlečeme tak velký náklad který pochází z minulosti.

Tyto předlohy z dětství ovlivňují i náš svět v dospělosti.

Samozřejmě, že jsme díky výchově získali i mnoho dobrého, to se ale většinou zapomíná, protože bolestné zážitky vše přebijí. Stará traumata tak blokují naši vitální energii, kterou potřebujeme pro tvoření, a šťastný a spokojený život. Tak proč by tam měly dál sedět jako žába na prameni?

Většinou se tato tzv. Saturnská traumata snažíme kompenzovat. Záleží na naší povaze, jaký způsob zvolíme.

Do které skupiny patříte vy?

 • 1
  Ti poslušnější podlehnou. Představy druhých přijmou za své. Žijí slušně, jsou hodní poslušní a plní přání a představy druhých. Stojí je to velké úsilí a za čas se cítí nespokojeni a unaveni. Stejně v nich ale dříme jistá nespokojenost. Vztek a závist vůči těm drzejším nebo šťastnějším potlačují, až to bouchne. Navenek nebo uvnitř. Pokud to přežijí, mohou se změnit v pravý opak, a pasou se na druhých. Stanou se stejně tvrdí, jako jejich vychovatelé v dětství.
 • 2
  Druhý extrém je neustálá bouře a útěk. Takoví lidé, jakmile ucítí náznak, že by se mělo opakovat trauma z dětství, prchají. Bouří se proti všemu, co je podle nich zastaralé. Každý názor který jim může připomínat cosi z minulosti zavrhnou. Taková věčná puberta. I ti se za čas unaví a vše je dožene. Možná právě v tento čas, kdy Saturn skutečně nabádá k poslušnosti. Bubou se cítit jak ve vězení, dokud nepřijmou dospělost a zodpovědnost.

Saturnská revoluce je teď tady. Týká se všech. Poslední návštěva Saturna v Kozorohu byla v v letech 1988 až 1991. Přišla sametová revoluce, která přinesla nové uspořádání společnosti. Čeká nás teď nová vlna, na kterou budeme dalších třicet let navazovat. Celá společnost se bude připravovat na nový systém vzájemného fungování. A každý z nás je zde angažovaný.

Dejte se do práce!

Čemu bychom měli věnovat pozornost?

Co je úkolem pro tyto 3 roky?

(od 20.12.2017 do 17.12.2020)

klíč ke svobodě
 • převezměte plnou zodpovědnost za svůj život.

Uvědomte si, kdo jste, uvědomte si kde jste. Hledejte pravdu. Podívejte se na své názory, zásady, zvyky které vám škodí. Jste k sobě pravdiví? Opravdu žijete tak, jak chcete? Proč ne, co nám v tom brání? Jsou ty překážky skutečné, nebo jen vaše domněnky. Nesete problémy za druhé, nebo za minulé generace. Nikdo to neudělá líp než vy? Nedovolíte druhým aby dospěli, aby si své problémy vyřešily sami?

Buďte si jisti, že 90% problémů jsme si způsobili sami, tak také 90% problémů umíme vyřešit sami! 

 • neutíkejte před problémy

Postavte se čelem ke svým osobním záležitostem a začněte je řešit prakticky. Hodně lidí utíká od problémů a volí různé únikové cesty. Např. alkohol, jiné závislosti i přílišné upínání se k Bohu. Tím se ale problémy neřeší, jen narůstají. Tyto extrémy Saturn hravě prokoukne. Chce vidět konkrétní kroky. A protože je planetou času, vynese na povrch v pravou  chvíli vše, co jsme zametli pod koberec. Neutečeme před ničím. Zastavte se a podívejte se na své kostlivce ve skříni.

 • udělejte si pořádek ve svém životě

Možná, že jste již delší dobu nespokojeni jak žijete. Teď je na čase přehodnotit vše, co vnímáte, že vás ničí. Podívejte se na to, co vám brání, abyste vykročili na svoji cestu. Nemusíte se hned rozvádět, nebo utíkat z toho co vám nevyhovuje. Naopak, Saturn má rád pevnost a stálost. Najděte sílu, abyste dokázali nastavit nová pravidla pro sebe, pro své partnerství nebo i rodinu, v práci i jinde.

 • odstraňte pocity viny

Provedli jste v životě něco, co si nemůžete odpustit a pořád se k tomu vracíte? Projděte si ty okamžiky, kde se cítíte provinilí. Nikomu tím už nepomůžete a ničíte jen a jen sami sebe. Přestaňte také vinit druhé ze svých nezdarů. Pracujte s odpuštěním sobě. Pocit viny nahraďte láskou k sobě. Pokud máte za sebou opravdu špatné činy, přijměte za ně plnou odpovědnost a najděte cestu, jak vše vyrovnat a pomáhejte druhým.

 • učte se pokoře a vděčnosti

Jen tak porostete. Začněte u svých rodičů a poděkujte jim za život. I kdyby udělali cokoliv, život je to,  nejcennější, co vám dali. Bez nich by to nešlo a nesete si je v sobě. Když jim a celému vašemu rodu poděkujete, přijde k vám velká síla, díky níž překonáte každou překážku. Milujte planetu Zemi a chraňte ji. 

 • učte se trpělivosti

Když utrhnete nezralé ovoce, nebude vám chutnat. Má svůj čas na dozrání a neurychlíte to. Naše duše, naše životy i naše zkušenosti musí také dozrát. Jinak vidíme svět ve dvaceti, jinak v sedmdesáti. Nepředbíhejte, nepřeskakujte důležitá období. I některé vaše projekty musí dozrát. Výsledky vašich činů budou viditelné, možná až později. Neztrácejte víru a plňte své vize krok za krokem.

 • osvoboďte se od strachu

Většina vašich strachů je nereálných a pochází z minulosti. Hází vám klacky pod nohy, ztrácíte odvahu a raději zůstanete u starého známého, i když nepohodlného. Myslím, že strach má úplně každý, jen ti úspěšní ho dokázali překonat. Jedno německé přísloví praví: "Tam, kde je strach, tam je cesta" Vezměte strach s sebou a vyražte! Podstupte všechno, aby vás strach nedusil. Pokud to nezvládnete sami, hledejte terapeutickou pomoc.

 • dodržujte zákony

I když se vám nezdají úplně ideální. Jen tak se nezapleteme karmicky, bude se vám lépe spát. Když řídíte auto, musíte dodržovat pravidla silničního provozu. Když je porušíte, může přijít havárka nebo pokuta. Stejně tak to platí i pro vesmírné zákony. Pravda, láska, mír, nenásilí, harmonie a správné jednání.  Není co dodat.

 • povyšte morální zákony nade vše

Možná si říkáte, že když je svět tak rozbouřený, proč já bych se měl/a v něm chovat slušně? Vždyť mě druzí sežerou. Nesmíte ztrácet naději, že se jako lidstvo posuneme do vyšších vibrací. Mnoho lidí už se probouzí. Buďte i vy mezi prvními, kteří opět přinesou mezi lidi slušnost, úctu, respekt a lásku. Začněte, i přesto, že se budete druhým jevit jako podivíni.

 • starejte se dobře o své tělo

V tomto období se bude hlásit o slovo pevná struktura vašeho těla. Musíte jít přece pevně a rovně, jak žádá Saturn. Budou se hlásit o slovo kosti, klouby, páteř, zuby. Cvičte, s rozumem sportujte a zdravě se stravujte. žádné extrémy, ale pravidelnost. I když výsledek je v nedohlednu, nepřestávejte, vše se zúčtuje v čase.

 • važte si starých občanů

Saturn a Kozoroh jsou považovány za symboly stáří. Porozhlédněte se ve svém okolí a zvažte, jestli nemůžete být nápomocni tomu aby se i staří lidé v našem supermoderním světě cítili dobře. Vždyť oni jsou ti, od kterých se můžeme hodně učit. Chraňte je, naslouchejte jim a pokud můžete, postarejte se o ně. Jsou zranitelní jako malé děti. I vy jednou budete staří.

 • vychovávejte své děti v lásce

Láska k dětem není to, že jim dovolíte a koupíte cokoliv chtějí, že budou rodiče poslouchat rozkazy děti. To je slabost a strach. I přesto, že se to možná vašim dětem, které jsou dosud zvyklí na "free" život, nebude zprvu líbit, najdou v určitém řádu jistotu. V rodině by měla být pravidla, která nastavují dospělí.

Pracujte na vztahu k partnerovi. Když s ním budete v harmonii (i přestože jste rozvedeni), budou děti šťastné. Děti čerpají energii ze vzájemné lásky rodičů. Podle pravidel rodinných konstelací je nejdřív vztah partnerský, potom rodičovský. Parter by tedy neměl být kvůli dětem odstrčený.

Věnujte se vědomě dětem naplno alespoň část dne. Buďte "přítomni v jejich přítomnosti". Když budou cítit, že jste vědomě s nimi, nebudou si dožadovat pozornosti zlobením, případně nemocí.

Vychovávejte je vlastním příkladem, veďte je k lásce ke všemu živému. Veďte je k respektu a úctě všech členů rodiny, k autoritám (např. učitelé ve škole) a ostatních lidí. Mnohonásobně se to vám to vrátí a jednou na ně budete pyšni.

Tam, kde nastane řád, sám se naplní láskou, která zůstává.

Když dáváte lásku do chaosu, rozptýlí se do ztracena.

Saturn je v horoskopech obávanou planetou. Dá se ale usmířit. Když poslechneme, k čemu nás nabádá, přijmeme určitá omezení a rozvineme to nejlepší v nás, pak se stane trvalým blahem. Je to planeta, která nás tlačí na vrchol a chce po nás abychom ze sebe vydali to nejlepší. Nesmíme se  zaleknout zkoušek, které nám připravuje abychom se zocelili. Pak teprv nám nabídne pomocnou ruku.

Ve finále nám přinese mnohonásobně větší svobodu, než samotná planeta Uran, která je typickým symbolem svobody v horoskopu. Nebojte se přijmout výzvy, které nám přináší pro tyto tři roky Saturn. Nečekejte na to, až se změní zákony ve společnosti, až to udělají druzí, až, až, až..

 

Nově: do jednotlivých semestrů  ASTROŠKOLY se můžete přihlásit kdykoliv
podrobnosti najdete zde

stáhněte si
e-book zdarma 10 rádců a učitelů v našich horoskopech

Připravuji nový e-book
Poznej sílu svého znamení

Jaroslava Olžbutová
Učím astrologii a provázím na duchovní cestě. Za více než dvacet let práce s horoskopy jsem poznala mnoho lidských osudů. Ve své práci s lidmi se zaměřuji na odstraňovaní překážek, které brání rozvoji osobnosti, prožívání štěstí a porozumění v mezilidských vztazích. Můj příběh si přečtěte zde >> Astroškola >>
Komentáře